За да ги победите брчките, прво мора да ги запознаете!

од  |  0 коментари

За да  го победите противникот, прво мора да го запознаете подобро.

Човечките суштества се различни, дури и идентични близнаци. Бојата на кожата, очите и косата варира, како и обликот на веѓите, образите, усните и носот. И исто како што се чини дека процесот на стареење на кожата е различен. Кај некои овој процес  започнува порано, а некои од нас го забрзуваат самиот начин на живот – никој од нас не може да го избегне. Сите ние ќе старееме со текот на  времето, и ако се грижите  за стареењето, има многу работи што можете да ги направите за да изгледате помлади и поубави.

За да ги спречите брчките, прво мора да знаете кои видови на брчки  постојат, по што се разликуваат и што ги предизвикува. Постојат многу работи кои придонесуваат за стареење на кожата и појава на брчки: изложување на штетна сончева светлина, пушење (и изложување на чад од цигари), лоша нега на кожата, генетика, гравитација… Превенција и соодветна нега на кожата треба да се посвети што е можно порано за да се одложи појавата на брчките.

Видови на брчки и како да се борите  против нив?

Постојат четири главни видови на брчки, секоја различна од друга, секоја со специфични карактеристики. Различни видови на брчки реагираат поинаку на различни видови третман, па обрнете внимание на тоа.

Атрофични или ситни брчки

Тоа се мали брчки на лицето, кои се паралелни една со друга. Тие, по правило, исчезнува кога кожата се растегнува попречно. Овие брчки се поврзани со губење на еластичноста и стануваат се поизразени со изложување на штетни сончеви зраци.

Што можете да направите:  Бидејќи тие се резултат на загуба на колаген за изложеност на сончева светлина, најдобро е да се избегне сонцето и да се осигура дека заштитната крема се применува. Со цел да се одржи и врати колагенот, обидете се со навлажнувачки креми кои содржат ретинол и козметички третмани за кожата.

Постојани еластични брчки

Брчките обично се јавува кај некој вид “собирање” на кожата на телото. Како што старееме тие стануваат подолготрајни. Постојаните еластични брчки обично се појавуваат на образите, горната усна и дното на вратот.

Што можете да направите:  Како и сите изгореници и пушење, износот и изразувањето на овие брчки се зголемуваат. Избегнувајте пушење на цигари и користете навлажнувачки креми и креми со заштитниот фактор.

Динамички изразени брчки

Кога луѓето постојано ги повторуваат истите изрази на лицето, навремено ја нанесуваат кожата (како што се смеењето), се создаваат динамични брчки кои на крајот можат да станат трајни. Изложеноста на штетно сончева светлина, исто така, го забрзува изгледот на динамичните експресивни брчки.

Што можете да направите: Некои жени користат ботокси за да се спречи ослабување на кожата на лицето. Исто така ќе им помогнат производи за кожата кои го зголемуваат производството на колаген (што може да помогне да се ослободат веќе формираните брчки) и навлажнувачки креми и производи за обновување на хијалуронска киселина кои ја враќаат хидратацијата на кожата.

Гравитациони брчки

Како што старееме, нашата кожа губи еластичност, се појавуваат брчки и кожата почнува лесно да обвиснува. Гравитационите брчки се резултат на гравитациони влијанија врз нашето тело и кожа низ времето. Овие брчки обично се појавуваат во подебела кожа, каде брчките се позабележителни. Полно лице ќе покаже помалку гравитациони брчки од слабо лице.

Што можете да направите: Направете пластична хирургија, лифтинг, за решавање на проблемот со овие брчки.

Кажете НЕ на брчките!

Не чекајте вашата кожа да покаже знаци на стареење. Започнете да се грижите за неа колку што е можно поскоро за да спречите појава на брчките прерано. Заштитете ја кожата од суровите временски услови (студ, топлина, ветер …) секогаш кога е можно носете заштитна облека (капа, долги ракави …) и заштитни креми. Исто така исчистете ја кожата наутро и навечер, нанесете тонер и навлажнувачки крем. Во борбата против брчките околу очите ќе ви помогнат кремите наменети за таа област.

Секогаш нанесете кремови со движење од  долу нагоре , а додека нанесувате шминка во движење надолу. И бидете нежни кон вашата кожа. Таа е чувствителна и заслужува најголемо можно внимание и грижа.

СОВЕТ! Доколку сте и вие едни од оние кои сакаат да си пружат нега на својата кожа и да бидат младолики, ви препорачуваме да ја пробате новата колекциија Snail Perfection-Refan против брчки и стареење.

https://www.facebook.com/refan.mk/videos/1907081529325737/