Биолошки третман на лице – Регенерација, хидратација и лифтинг на уморната кожа

од  |  0 коментари

Оние што обожаваат третмани за лице сигурно знаат дека биолошкиот третман  има хранлив и антиоксидативен ефект што значително го успорува процесот на стареење на кожата. Овој третман за лице се бори со првите знаци на стареење, ја оживува неактивна, опуштена, уморна и безживотна кожа. Ги намалува брчките и ситните линии, враќајќи го тонот и животот на твоето лице.

Во центарот за убавина Виола сите третмани вклучувајќи го и овој ги извршува професионален козметичар. Прегледи и консултации се бесплатни.

Забавувањето на процесот на стареење на кожата е еден од најголемите предизвици. А слободните радикали се оние кои предизвикуваат знаци на стареење – релаксирана кожа, брчки, сива и нездрава боја на лицето. Затоа, ние имаме решение за вас!

 

Што е биолошки третман на лице?

Биолошките третмани се базираат на употреба на препарати кои имаат високи концентрации на овошни киселини и хијалурони. Биолошкиот третман на лицето подразбира, пред сè, отстранување на мртвите клетки на кожата. Потоа на лицето се нанесува препарат кој ја ревитализира и ја подобрува структурата на кожата. Овој третман подразбира чистење, хранење и навлажнување на кожата. Постојат многу видови биолошки препарати, а во консултација со нашата професионална козметичарка, го препорачуваме оној кој е најсоодветен за вашето лице.

Целта на биолошкиот третман за лице

Целта на биолошките третмани на лицето е регенерација, хидратација и укинување на уморна кожа. Со примена на витамински препарати се подобрува структурата на кожата, секрецијата на себум (акни и мозолчиња), брчките, го забрзува клеточниот метаболизам и сл. Овој третман исто така работи на намалување на пигментацијата на кожата.

На кој се препорачува  биолошки третман на лицето?

Третманот е наменет за сите видови на кожа, особено зрела, уморна и сува кожа, како и кожата оштетена од сонцето. Овој тип на третман е наменет за сите оние кои сакаат да им дадат сјај на кожата, да ја обнови свежината и изразот на лицето.

Биолошки третман на лицето е многу едноставен, безбеден, ефикасен и исклучително пријатен. Може да се примени индивидуално, но максималните ефекти се постигнуваат со серија од три до пет третмани кои работат еднаш неделно. Биолошки третман на лицето може да се направи во текот на целата година, и се препорачува да биде после дваесет и петтата година.

 

Видови биолошки третмани на лице:

Постојат неколку видови биолошки третмани на лицето, во зависност од тоа каков резултат сакате да постигнете.

Хидратантен третман (благодарение на високата концентрација на овошни киселини содржани во овие коктели, нашата кожа е длабоко хидрирана и враќа здрава боја, сјај и свежина)

Лифт Експрес третман (овој тип на биолошки третман користи мешавина на витамински препарати кои влијаат на укинување на лицето и затегнување на релаксирана кожа);

Функциите на лицето на Јонофорез (благодарение на енергијата генерирана од специјално дизајнираниот апарат за јонофорез, витамини и минерали навлегуваат подлабоко во кожата, па кожата е длабоко хидрирана и дехидрирана)

Третман со кислород (овој третман користи коктели за компензирање на клетките за кислород, и како резултат на тоа, добива регенерирана кожа која е поотпорна на негативни надворешни влијанија);

Tретман за подмладување (овој третман вклучува комбинација на коктели кои го стимулираат еластинот и колагенското врзување на клеточно ниво, со што се намалуваат постоечките брчки и спречуваат формирање на нови).