Како до кожа без акни и црвенило!?

од  |  0 коментари

Ако сакате да се ослободите од црвенило, дамки, мрсна, суво и груба кожа засекогаш, не слушајте соседи и пријатели, туку експерти. Еве што велат тие:

Ве поканувате да бидете кум на свадбата на некој пријател и, без оглед колку се надевате на тоа, размислувате да го одбиете повикот затоа што мислите дека црвените точки и мозолките на лицето ќе бидат постојано засекогаш во албум за свадбата.

Се разбира, се чувствувате неубаво и фрустрирано и таквите проблеми со кожата на лице влијаат на вашата самодоверба. Но, можете да го запрете ова: прочитајте ги советите на експерти и ќе ви помогне да заблескате внатрешно и надворешно.

Розацеа

Црвени точки на образите не се секогаш пожелни. Розацеа, која е многу поизразена кај жени со светла глава, се јавува кога крвните садови на лицето се шират. Ова може да биде причина за црвенило, воспаление на кожата. Генетскиот фактор до одреден степен го зголемува ризикот од розацеа, но постојат и други фактори, како екстремни температури, зачинета храна, кофеин, алкохолни и мрсни козметички производи кои можат да ја влошат состојбата и да ги интензивираат симптомите.

  • Што можете да направите за себе

Прво, почнете да водите дневник за тоа што консумирате и какви производи користите, бидејќи ќе ви помогне да откриете што предизвика ново  црвенило, и кога ќе откриете што е активирањето за вас, избегнувајте го во иднина. Освен тоа, бидејќи луѓето кои страдаат од розацеа имаат многу чувствителна и раздразлива кожа, треба да го замените “нормалното” млеко со хипоалергично и да започнете да користите навлажнувачки крем со смирувачки состојки како алое, камилица или зелен чај.

  • Како може да ви помогне докторот?

Вашиот лекар може да препише соодветен крем и ќе ги уништи организмите кои предизвикале воспаление и црвенило. Исто така, прашајте го вашиот лекар за можноста за ласерско лекување: во овој случај, ласерот ги намалува експанзијата на крвните садови и го намалува интензитетот и дистрибуцијата на црвенило. А за видливи резултати се потребни два до три третмани.

Акни

Хормоналните промени кои можат да бидат предизвикани од стрес или менструален циклус често се причина за појава на акни. Ваквите хормонски статусни промени предизвикуваат прекумерно производство на маснотии  на кожата во порите. На овај начин се затвораат порите, што доведува до акумулација на бактерии и оток во фоликулот под него. Покрај тоа, козметичките производи што содржат масло, исто така можат да ги затворат порите и да предизвикаат појава на акни.

  • Што можете да направите за себе

Извадете ги патиките од плакарот! Експертите велат дека триесет минути вежбање секојдневно го регулира нивото на хормони во телото, што исто така ќе ја намали појавата на акни.

Следниот чекор е да го наполните вашиот несесер со соодветни козметички производи: измијте го и исчистете го лицето со средства за чистење, како камилица, наутро и навечер, со што ќе се спречи иритација и сувост на кожата, што е често придружено со акни. Потоа нанесете хидрантен крем кој содржи салицилна киселина. И во случај на нивно појавување, секогаш имајте продукт специјално дизајниран за лекување на акните. И уште еден совет: избегнувајте да ги истиснувате акните , бидејќи тоа доведува до лузни за кои има тешко решение.

  • Како може да ви помогне докторот?

Ако нема подобрување после примена на овие совети, побарајте помош од дерматолог. Акните обично не се сериозно заболување, но потребен е третман на мозолчињата или воспалените цисти од страна на дерматолог за да се избегне создавање на лузни или други оштетување на кожата. Доколку тие влијат на самодовербата или социјалните контакти исто така е препорачливо да се јават на доктор. За да се одреди терапија и соодветен крем.