Мезолифт – брзо решение за отстранување на брчките

од  |  0 коментари

Мезолифтинг е постапка за подмладување без хируршка интервенција.

Ова е еден од водечките нехируршки методи за подмладување на кожата. За мезотерапија се користи колаген кој е содржан во организмот и ги штити клетките од стареење.

Со возраста, количината на колаген во телото се намалува, и има потреба да се прима однадвор. Така, воведувајќи колаген со употреба на мезотерапија, добиваме подобрување во тен, кревање на кожата и инхибиција на процесите на стареење. Како?

Со внесувањето на неопходните витамини, минерали, аминокиселини, коензими и хијалуронска киселина се стимулира активноста на клетките и меѓуклеточната размена.

Точно одредена количина на регенерациски и антиоксидантни состојки, со мали безболни убоди се вбризгуваат под рожестиот слој на епидермот и базалната мембрана.

Резултатот е регенерација и ревитализација на уморната, дехидрирана и оштетена кожа, најчесто од сончевите зраци.  Мезотерапијата се работи со Derma-Pen.

Се користи Канадска формула на поливитамини и коктели на органска база одобрено од Канадска FDA.

Тоа е неинвазивен третман без игла кој овозможува абсорбирање длабоко во средниот слој на кожата.

Бенефити од мезотерапијата ги има многу. Пред се третманите со Дерма Пен го користат принципот на самолекување на кожата. Поттикнуваат формирање на нови млади клетки. На медицински начин ја повредуваме кожата со цел природно заздравување.

Со мезотерапијата се третираат: Мали и средни брчки, лузни од акни, пигментација, лузни од акни на лице и тело, лузни од хируршки зафати, опаѓање на коса идр.

За кого е наменет овој третман?

✔пушачка кожа

✔ кожа со знаци на стареење – намален тон, брчки, досадна боја;

✔ кожата подложена на агресивни козметички процедури (дерматни сорти, длабоки лушпи, ласерско третирање)

✔ кожата изложена на продолжено изложување на сонце

Времетраењето на постапката е 30-40 минути. Периодот на рехабилитација трае 7-10 дена.

Најстручната консултација добијте ја во Derma Lux. Канадски базиран естетски центар, со професионален тим од доктори, дерматолог и ласерски терапевт дипломиран во Канада, со докажан успех подкрепен со многугодишно искуство во Канада и Европа.

web: http://www.dermalux.mk/

телефон: +389 78-223-433