1. Богати пигменти

home decor trends 2018

Сивата се уште може да биде неутрален избор за многу ентериери, но овојпат предвидено е да бидете похрабри кога се работи за одлучување и избор на бои.  Покажете храброст со избор на бои кога станува збор за ѕидовите, парчињата мебел, како што во случајот е бојата на троседот. Мудис ентериери се повеќе популарни од било кога, исто така, комбинирање на виолетова боја, морнарица и впечатливи смарагд зелени детали. Тоа би биле клучни бои за 2018 година.

Pantone-colour-2018-Ultra-Violet
home decor trends 2018-Swoon_LivingRoom

Богатите нови нијанси што ја сочинуваат пролет/лето палетата се многу подобрени, па во понудата на парчиња мебел најактуелно е луксузно кадифе!

Home Decor trends

Image credit: Dan Duchars

2. Гламурозни темни дрва

home decor trends 2018-Furniture-Village

Мебелот оваа година премина на темната страна. Отстапуваме од бледи, изветвени шуми, кои беа многу популарни благодарение на скандискиот тренд во последниве години. Во 2018 година преовладуваат потемните дрвени тонови кои означуваат повторна појава за ретро гламур и обезбедуваат нов поглед на современиот луксуз. Додека овој мрачен тренд веќе некое време се губи, оваа година е подготвен целосно да го преземе. Но, дали сте подготвени, тоа е прашањето?

home decor trends 2018-Swoon_LivingRoom

Металните рачки и ногарки се совршени допири за да додадете екстра глам чувство. И фузијата од орев, злато, месинг, црна боја и мермер дава пософистицирано чувство за многу парчиња во просторот.

home decor trends 2018- French-connection

home decor trends 2018-Habitat

Ретро формите, како што се овие столови се безвременски, благодарение на богата дрвена основа. Оваа трпезарија изгледа супер стилски заради современото оревско дрво, а темната сенка ја покажува природната убавина на житото.

3. Квалитетно и функционално

home decor trends 2018-John-Lewis

Патувањето секогаш влијае на внатрешните трендови, при што оваа сезона не е исклучок. Новата колекција на Фузија го зема своето влијание од прекрасните бои и модели што се гледаат во градовите и дворците од Раџастан.

home-decor-trends-2018-NEW-ARTISAN

Земјените нијанси на глина, теракота и окер се карактеризираат со отпечатоци што се инспирирани од глобално ниво, кои ќе играат клучна улога оваа сезона. Шаблоните, материјалите и текстилот имаат природно, суво чувство кон нив, што ги прави исклучително тактилни.

home decor trends 2018-sainsburys-home

Шаблони вклучени во мек мебел и дезените се инспирирани од традиционалното блок печатење. Обидете се да мешате мали отпечатоци со поголеми дизајни кои се инспирирани од пејсли.

4. Занаетчиски текстури

home decor trends 2018-John-Lewis

Текстурата е голема работа оваа сезона! Мебелот кој има природен изглед и е рачно изработен дава уникатно чувство. Во овој стил обично е препознатлив по материјали како ратан и плетки. Текстилите земаат разиграна улога со многу украси, сурови рабови и детали за аплицирање – сите се неодоливи на допир.

home decor trends 2018- French-Connection

Толку многу може да се постигне со едноставно играње на текстури и материјали. Без разлика дали тоа ќе биде плетен мебел, макрами перници или мешање мермер со метал (совршен за модерни опции на ламба), не ја потценувајте моќта на прифаќање и комбинирање на различни текстури.

home decor trends 2018-sainsburys-home

Без оглед на палетата на бои, мешањето на текстурите веднаш може да создаде уште еден слој на декорација и интерес. Ја сакаме употребата на macramé, која се гледа во речиси секоја нова колекција на високата мода од перници до ѕидни завеси.

home decor trends 2018-natural-lighting-habitat

Едноставен детаљ може да го трансформира просторот комплетно, обезбедувајќи инстант допир на стил на тренд со многу мал трошок.

5. Тропски принтови

home decor trends 2018-Dunelm

Продолжение од минатата година е тропскиот тренд кој се уште е силен – со ретро стил и палмини лисја особено препознатливо. Овој тренд еволуираше во 2018 година – тоа е по малку со живописни карневалски светла и мешање на бујна, енергична зелена боја.

Home Decor trends

home decor trends 2018-Dunelm-new

Богата нијанси на зелена боја, потемни парчиња мебел, неодолив избор комбиниран со морнари ѕидови кои се толку модерни за домот во денешното декорирање. Погледнете ги клучните елементи кои ќе помогнат да се создаде тропски изглед во вашиот дом. Размислете за големи листови, преголеми инсекти, сафари и егзотични птици.

home decor trends 2018-sainsburys-home

home-decor-trends-2018-House-of-fraser-hot-tropics

6. Метални акценти

home decor trends 2018-sainsburys home

Додавањето на луксузни метални допири не е ново, но големата разлика оваа година е изборот на метален финиш – во смисла помалку бакар и злато од роза, повеќе месинг! Месинг е најсофистициран и органски на металната палета на бои. Металните парчиња мебел, огледала и додатоци помагаат да додадете луксузна завршна обработка во која било просторија – мека розова и смарагд зелена совршено ги истакнуваат месинганите и златните тонови.

home decor trends 2018-Matalan

Светилки и помали додатоци се совршен начин за инјектирање на нов тренд во просторија без да се инвестираат во поголеми, скапи мебели. Мешајте месинг со мермер за чувство на тренд за осветлување во 2018 година.

home decor trends 2018 Marks-and-spencer

Home decor trends

Едноставно завршување на допири може да додаде огромно влијание. Овие необични метални вазни ќе го претстават овој тренд совршено, без да бидат огромно дополнување на постоечкиот декор.

Aнанасот преовладува

home decor trends 2018 George-home

Скромниот ананас се враќа на врвот како трендовски мотив за да го украси вашиот дом за оваа пролет / лето. Минатата година печатењето на кактусот го исфрли ананасот во популарноста, но се чини дека масите и тоалетите повторно се вратија на принтови и декор од ананас. Иако кактусот најверојатно не оди никаде, тој повторно зема задно место после ананасот …

home decor trends 2018 pineapples--George-home

Мермер

Home Decor trends

Мермер е попопуларен од било кога. Pinterest објави огромен пораст во пребарувањата за зелен мермер од почетокот на годината. Од светилки и постелнина до позадина со завршен мермер ефект за сите домашни додатоци оваа сезона. Мермерните перничиња се интересен декор и можат да додадат допир на тренд на бледите шеми на бои.

Реси

Home decor trends

Овој забавен нов тренд не е толку мејнстрим, но сепак ако се избере и правилно се комбинира нема да се направи грешка. Ентериерите секогаш ги следат стапките на модата. Па ако сте љубител на новите трендови, вметнете во својот дом нешто вакво. 

Ботанички принтови

home decor trends 2018 Marks-spencer

Цветовите и ботаничките отпечатоци секогаш се во мода. Оваа сезона отпечатоците отишле во малку поголем  обем – како директно да дошле од скица на уметникот. 

home decor trends 2018 Dunelm-Botanicals

Кој стил најмногу ви се допаѓа вас?