Зајакнете го имунитетот на вашето бебе

од  |  0 коментари

11 начини за зајакнување на имунитетот на вашето бебе

Доење на вашето бебе

Ако е можно, доењето е најдобар начин за зајакнување на имунитетот на вашето дете. Мајчиното млеко содржи антитела, како и бели крвни клетки кои се борат против разни болести. Тие му помагаат на телото да се брани од разни болести, како што се инфекции на ушите, алергии, менингитис и инфекции на уринарниот тракт … Дополнително, доењето има многу долгорочни здравствени придобивки.

Вклучете повеќе овошје и зеленчук во вашата исхрана

Ако го  доите вашето бебе, треба да јадете многу овошје и зеленчук. Исхраната богата со фитонутриенти и витамини ќе придонесе за зајакнување на имунолошкиот систем на вашето бебе. Ако на  бебето започнавте да им давате дополнителна исхрана, осигурајте се дека кашичката е направен од колку што е можно повеќе овошје и зеленчук.

Искористете ја моќта на пробиотиците

Пробиотиците се добри бактерии кои го одржуваат балансот на микроорганизмите во цревата и се добри за многу други здравствени причини. Многу студии потврдија дека пробиотиците можат да ги ублажат грчевите кај бебето. Ако вашето бебе преминало на цврста храна, може да му дадете малку јогурт или да купите пробиотичен додаток за бебиња.

Уживајте во сонцето

Додека премногу сончеви зраци за осетливата кожа на бебето се многу штетни, умерената изложеност на сонце е многу корисна, од друга страна, бидејќи тоа го зајакнува имунитетот. Сонцето е одличен извор на витамин Д, а исто така ќе му помогне на бебето да апсорбира калциум кој е одличен за развој на здрави коски и заби.

Направете бебето да се движи повеќе

Вежбите се многу важни за нашето тело, а исклучок не се ни за малите деца. Бидете сигурни дека ќе му дадете на детето доволно просто за да се движи и да игра на подот. Ова ќе и помогне да се справи со ладното полесно.

Бидете внимателни со антибиотиците

Антибиотиците работат само против бактериски инфекции, додека во случај на грип и студ е апсолутно бескорисен. Вашето бебе, исто како тебе, може да изгради отпор со текот на времето. Затоа, пред да одлучите да земете антибиотик, задолжително консултирајте се со доктор.

Внесете риба во вашата исхрана

Ако доите, обидете се да јадете многу риба збогатена со есенцијални масни киселини, како што е лососот. Овие добри масти се одлични во борбата против разни болести, а вашето бебе ќе го користи преку доење. Ако бебето е на цврста храна, прпремете им го лососот за вечера.

Изберете прекривач од природно крзно

Освен тоа што обвивка од природно крзно е солидна, што е од исклучително значење за бебињата, тоа може да му помогне на бебето, кога пораснало, да се брани од астма и алергии. Микробите во кожата на животните го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Дајте им на бебето да јаде бобинки

Бобинки се полни со антиоксиданти, а тие се и омилената храна кај бебињата. Обидете се да ги ставите  во јогурт или да направите вкусна овошна каша. Само внимавајте за тоа кој плод се препорачува во кое годишно време.

Избегнувајте употреба на антибактериски препарати

Живееме во општество на опседнато чистота. Сепак, дали знаевте дека овие производи всушност можат да работат против нашето здравје со намалување на отпорноста на болести.

Направете им на бебето  кашичка од слатки компири

Веројатно една од најомилените бебе лажички е batata, што е одличен извор на каретоноиди. Каретоноидите се антиоксиданти кои помагаат во зајакнување на имунитетот.