Проблем со црвенило на лицето?

од  |  0 коментари

Црвенилото на лицето може да биде знак на појава на акни во зрела возраст или уште посериозни здравствени проблеми, како што е лупус.

Ние обезбедуваме едноставни начини за откривање на виновникот. Ослободете се од црвенилото еднаш засекогаш.

Розацеа

Црвенилото што се појавува и исчезнува е честа појава на хронично нарушување на кожата кое првенствено влијае на лицето. Ако го притиснете црвениот дел од кожата со прстот и веднаш го ослободите, црвенилото прво ќе исчезне, а потоа брзо ќе се врати како што крвта ќе се врати во таа област. Со текот на времето може да се појават мозолчиња, кожата може да заздрави но капиларите остануваат видливи.

Решавање на проблемот: Обидете се да користите зеленикава шминка или да користите антиинфламаторно лосион кое содржи екстракт од сладок корен или хербални лекови. Доколку црвенилото не исчезне, вашиот лекар може да препише антибиотик кој го намалува воспалението или да ви препише соодветна крема за лице RosacEase.

За видливи капилари обично е потребна ласерска терапија. Исто така е важно да се избегнат нештата што предизвикуваат розацеа – обично се сонце, топлина, црвено вино, какао, чили и тврди сирења.

Реакции на допир

Одредени состојки во козметичките препарати и производи за нега на кожата – како што се бензоил пероксид и алфа-хидрокси киселини – може да предизвикаат иритирачки контактен дерматитис, што доведува до црвенило или грчеви на лицето.

Оштетен контактен дерматит се јавува ако вашиот имунолошки систем реагира на одредена состојка и предизвикува слични симптоми. Иритантниот контактен дерматит се јавува веднаш, додека на алергискиот дерматит им се потребни неколку дена да се појави.

Решавање на проблемот: Со цел да се утврдат причините за иритирачки контактен дерматитис, треба да откриете што е ново или различно во вашата рутина. Кога ќе го пронајдете виновникот, престанете да го користит. Ако црвенилото ве пече или е отечено ставете ладни облоги. Ако не сте сигурни што предизвикува црвенило, направете алерго тест и ќе го одредите виновникот.

Акни во зрела возраст

Хормоните кои предизвикувале лузни во вашите тинејџерски години може да го сторат истото во зрела возраст. Менструацијата, бременоста и одредени контрацептивни таблети, исто така, можат да придонесат за формирање на акни. Во зрелата возраст мозолчињата почесто се јавуват на вилицата, вратот и образите или помеѓу веѓите…

Решавање на проблемот: Вашиот доктор може да препише, соодветен природен крем и лосион Pro Acne, антибиотици, антибиотски крем, контрацептивна пилула или хипертензивен лек кој често се користи за лекување на акни.

Лупус

Ако црвенилото на лицето формира осип на пеперутка низ носот и образите, треба да се тестира за лупус, автоимуна болест која предизвикува воспаление во различни делови на телото и води до досадна болка, треска и хроничен замор.

Решение на проблемот: Третман на болеста со соодветни крем и лосион, со кортикостероиди, топични стероиди и / или имуни блокатори – обично го отстрануваат осипот.

Перименопауза

Верувале или не, во средината на триесеттите години, може да се појават симптоми на менопауза, како што се топли бранови, што може да предизвика црвенило на лицето.

Решавање на проблемот: Обидете се да ставите влажна облога на вратот. Ако не поминуваат разговарајте со вашиот лекар за третман.