Дестинации во Грција кои ќе ве остават без здив

од  |  0 коментари

Планирате да ја посетите Грција за време на ова лето? Прочитајте го нашиот водич до најдобрите региони и острови и воедно научете повеќе за рајските острови.
Грција е место со над 1000 идилични острови од кои 227 се населени , долги песочни плажи, тиркизно сини води…
ттт
Прво островите… Арго-Саронскиот архипелаг го вклучува и можеби и најпопуларниот остров Хидра со своите шик хотели , нео-класични палати и Аегина со полињата со ф’стаци која се наоѓа најблиску до Атина.

santorini                                                                                             Санторини
mikonos                                                                                                Миконос

Кикладите, од кои најпопуларни се Санторини и Миконос, се познати по своите иконски познати бели коцексти куќи и згради. Санторини и Миконос се најкомерцијалните и најскапите острови во Грција, имаат голем број на хотели со 5* , привлекуваат голем број познати светски звезди и интернационални патници кои трагаат по ексклузивитет и гламурозност. За разлика од нив помалите островчиња Антипарос и Коуфонисси се наменети за поопуштен одмор.

Greece booking guide

Syros,Cyclades

На другата страна на Егејското море во близината на Турција,  Додеканезите се распространети околу Родос , прекрасен средновечен стар град , како и симинутивниот Патмос со своите бројни манастири, во чија близина се наоѓаат и Спорадите в клучувајќи го и прекрасниот Скијатос.

Се прашувавте од каде доаѓа узото? Лезбос  (Mytilini ) е местото од каде потекнува популарниот пијалок со вкус на анасон- узото. Чиос со своите средовековни села и високи дрва се наоѓа во овој дел од Грција.
Крит стои самостојно и дава поглед н а Севена Африка со познатите Хераклион и Чаниа. Единствените острови до кои не може да се дојде со брод од Пиријот се прекрасните Јонски острови меѓу кои се наоѓа и најпознатиот помеѓу туристите -Крф. Јонските острови се доста посетувани од страна на Британците и Италијанците.

Greece booking guide

Kastro, Skiathos

За да се стигне до некои острови или пак доколку имате авантуристички дух ви препорачуваме патување со ферибродови. За таа цел посетете ја страницата (greekferries.gr)и погледнете го нивниот распоред од локацијата на која ќе престојувате.

Кефалонија и Итака, Самос, Патмос или Икариа или Атина со Андрос се одлични места за посета во Грција. 
Назад кон копното, патуваме кон Пелопонез место со планини, плодни долини и прекрасни археолошки локалитети (Антички Коринт, Олимпија и Епидариус), кон Нафпилон место кое многумина Грци  го нарекуваат и најромантичниот град во Грција.

cb3ac-grecian-paradise-voidokilia-beach-messinia-costa-navarino

Јужно од Пелопонез се наоѓа Каламата (место од каде доаѓаат и маслинките), во близина на Мани со своите рурални камени колиби и села реставрирани во места за одмор.  Во Северна Грција, Солун е популарен кај туристите од Бугарија и Србија кои најчесто го посетуваат Халкидики .

Топ туристички дестинации во Грција со одлични понуди кои ви ги препорачуваме за оваа летна сезона

1. Закинтос
Понудите за Закинтос погледнете ги на следниот ЛИНК
zakynthos_view

CiqLrFAUoAAdhlP

2. Крит
Понудите за Крит погледнете ги на следниот ЛИНК

krit0

3. Лефкада
Понудите за Лефкада  погледнете ги на следниот ЛИНК
le

large

4. Паралиа
Повеќе за овогодинешната понуда за лето 2016 за Паралиа погледнете на следниот ЛИНК
Grecja-Riwiera-Olimpijska-Paralia-GRECJA-PARALIA-HOTEL-ATLANTIS-3,2206,315,14,sph5.Ханиоти
Повеќе за овогодинешната понуда за лето 2016 погледнете на следниот ЛИНК
1463056863-Hanioti-apartmani-vile-studio-grcka_(3)

Halkidiki, Hanioti Beach

Halkidiki, Hanioti Beach


 6. Полихроно
Повеќе за понудата погледнете на следниот ЛИНК
polihrono1
7. Лептокарија
Повеќе за понудата погледнете на следниот ЛИНК
Leptokaria_2 leptokaria1

Доколку сакате да ги искористите LastMinute понудите, а не сте резервирале навреме за да ги добиете  попустите за предвремено букирање следете го катчето за LastMinute понуди со одлични цени на сследниот ЛИНК.

За сите останати понуди посетете ја страницата на https://aries.mk/