10 модни икони и нивниот стил за носење туш за очи

од  |  0 коментари

Убавината на ставањето на туш за очи датира уште од пред два милиниуми од периодот на владеењето на Клеопатра по која и овој стил станува симбол на моќ, женска еманципација и ставање на свој сопствен печат.  Овој стил сеуште ја има својата моќ за инспирирање на жените ширум светот па за таа цел ви ги претставуваме некои од модерните икони на денешното време кои се репер за инспирација на секоја жена, а воедно и повторна инспирација по Клеопатра за носење на туш за очи.Секоја од нив има различна кариера, животен пат и приказна и е посебно убава,  но негувала и имала и свој сопствен печат за ставање на тушот за очи , и своја репрезентација на т.н мачкини очи.

1. Брижит Бардо – актерка, модна икона и секс симбол

hbz-the-list-iconic-cat-eye-brigitte-bardot-75463259-sm

2. Супер моделот Кејт Мос

hbz-the-list-iconic-cat-eye-kate-moss-107188279-sm

3. Софиа Лорен -Италијанска актерка убавица

hbz-the-list-iconic-cat-eye-sophia-loren-140795073-sm

 

4. Ејми Вајнхаус – Една од најталентираните музички ѕвезди чија кариера згасна прерано

hbz-the-list-iconic-cat-eye-amy-winehouse-91151870-sm

5. Кетрин Денев, позната француска актерка но и модна икона

hbz-the-list-iconic-cat-eye-Catherine-Deneuve-GettyImages_113972594-sm

 

6. Елизабет Тејлор – Симбол за безвременска убавина, гламурозност и стил и која воедно во улогата на Клеопатра му стана музата на модниот дизајнер Жан Пол Готије кој потоа направи цела колекција инспирирана од тушот за очи на Елизабет.

hbz-the-list-iconic-cat-eye-liz-taylor-GettyImages-111364967-sm

7. Иконата на 60-тите Џин Шримптон

hbz-jean-shrimpton-1963-rexusa-481868a-97903960-sm

8.Лошата девојка- Анџелина Џоли

hbz-the-list-iconic-cat-eye-angelina-jolie-140931178-sm

9. Мерилин Монро- Симбол за сексипил и безвременска убавина

hbz-the-list-iconic-cat-eye-marilyn-monroe-3169185-sm

10. Жаклин (Џеки) Кенеди

jackie-kennedy-jfk-john-f-kennedy