6 пробиотици кои ќе направат чудо за вашето здравје

од  |  0 коментари

Здравиот дигестивен систем е камел темелник на доброто здравје. Ако правилно не се вари храната, организамот не ги добива потребните нутриенти, што доведува до опаѓање на силата, лошо здравје и забрзано стареење.
Бројот на луѓе кои се соочуваат со дигестивни пореметувања и проблеми постојано се зголемува, но затоа и луѓето имаат интерес да станат проактивни и да се грижат за своето здравје.
Пробиотиците – добриот тип на бактерии може да ви помогнат да бидете послаби, поздрави и да ви помогнат да се чувствувате поздраво и подобро од било кога.

Која храна содржи пробиотици?

Јогурт – еден од најдобрите пробиотици  богати со култури. Кога е направен од домашно млеко непастеризирано има најголеми бенефити. Доколку не сте во можност да правите домашен јогурт ве советуваме да прбате јогурт од козјо млеко кој е богат со дополнителни пробиотици како lactobacillusи  acidopjilus.
Доколку сакате да уживате во сладолед  ова лето јадете пробиотски сладолед ,  додадете свежо овошје и јатки замрзнете го .

Темно чоколадо- висококвалитетното темно чоколадо содржи пробиотици дури и 4 пати повеќе од оние кои можете да ги пронајдете во чаша млеко. Темното чоколадо е одлична замена за благо, помага при диети а воедно ја одржува и вашата концетрација на ниво. Што друго би посакале од ова слатко и здраво уживање?

Кефир- напиток сличен на јогуртот е  ферментиран млечен производ кој  претставува  уникатна комбинација на млеко и зрна од габичката. Богат е со lactobacilli и bifidus бактерии како и бројни антиоксиданси. Сте пробале ли досега ?

Кисели краставички –киселите краставички кои сите ги консумираме најчесто за време на низма се одличне извор на пробиотици во исхраната. Домашните без конзерванси се надобар избор лесен за правење.

Чај од комбуха – овој чај претставува форма на ферментиран чај богат со полезности за системот за варење на храната. Овој пробиотски напитот користен е со векови и има за цел за зголемување на енергијата, подобрување на добросостојбата и дури и помага при губење на вишокот на килограми. Комбухата не е добар избор за секого , особено за лицата кои имаат кандида.

Старото сирење како чедар или  гауда е одличен пробиотик со полезности за вашиот систем зза варење.

Доколку се соочувате со проблеми со вашата дигестија наш совет е да корисите пробиотици почесто. Пробиотиците се грижат за вашиот изглед и вашето здравје. Силниот имунитет е одговор на храната која ја внесуваме во нашиот организам, колку и да звучи како клише нашето здравје е резултат на тоа што го јадеме и консумираме.

Што да консумирате за поддршка на вашете дигестивно здравје?

Acidophilus 4×6 од Now Foods со 6 вида на пробиотици
– Lactobacillus acidophilus,
– Bifidobacterium bifidum,
–  Bifidobacterium longum,
– Streptococcus thermophilus,
– Lactobacillus bulgaricus,
– Lactobacillus paracasei.

е создаден со природна ферментација и содржи високо квалитетна и моќна ацидофилус пробиотска бактерија со 4 милијарди активни цревни бактерии Lactobacillus acidophilus во една капсула.
Збогатен е со концентрирани фруктоолигосахариди (FOS) кои го помагаат растот на добрата микрофлора во цревата.
digestija

Полезности:

 • Поволно ја менува рамнотежата на цревната микрофлора, врши детоксификација од штетни бактерии и ја зголемува отпорноста на инфекции
 • Го смалува ризикот од заболувања на гастроинтестиналниот тракт и ги одржува цревата чисти
 • За јакнење на имунитетот и општо подобрување на здравјето (различни бактериски и вирусни воспаленија, долготрајни терапии со антибиотици, алергии и сл.)
 • Делува како природен антибиотик со широк спектар, особено кај Escherichia coli, Salmonelae, Clamydia, HPV и Candida albicans
 • При нарушувања на дигестијата (надуеност, пролив, запек, колитис)
 • При желудечни тегоби (чир, гастритис, helicobacter pylori, карцином на дебелото црево)
 • Ја штити матката од непожелни бактерии и габи (лактобацилите создаваат кисела Ph вредност)
 • После терапија со антибиотици кои ги уништуваат и корисните бактерии и ја нарушуваат рамнотежата на микроорганизмите во цревата
 • Го отстранува непријатниот здив
 • Ја помага продукцијата и апсорпцијата на витамините и минералите (особено е важен за синтеза на витамините од Б-комплексот)

  Тримекс Дооел Скопје
  https://trimeks.com.mk/
  logo