Добивте исшарана кожа по сончање? Ова е природниот рецепт кој ќе го направи вашиот тен рамномерен

од  |  0 коментари

Честата појава на акни, депилирањето, сончањето, несоодветната нега на кожата и предизвикуваат појава на нерамномерен тен.

Ова лето доколку поради лупење на кожата вашето лице добило нерамномерен тен направете ја оваа природен маска за лице и добијте блескава кожана која ќе нема видливи знацци од брчки  и акни.
Куркумата е природен зачин кој му ја дава жолтата боја на карито. Тој е добро познат антиоксиданс кој жените од Индија доста долгго го користат е дел од тајната за нивната беспрекорна младалашка кожа и фигура, а исто добро е да се знае дека причината поради која токму Индијките се народот со најмал број на жени со рак на дојката е знак дека овој зачин што почесто треба да се користи.

Рецепт
3 лажици куркума
1 лажица млеко
kurkuma

Измешајте ги состојките додека не добиете паста и нанасете ги на лицето. Откако ќе се исуши маската излупете ја и исчистете го лицето со масло затоа шпто куркумата остава силен жолтеникав пигмент врз кожата. Подоцна измијте.
Лицето по неколку вакви домашни третмани  ќе ви биде благодарно !