Домашен третман за отстранување на мозолчиња

од  |  0 коментари

Ви се појавуваат често упорни мозолчиња и акни по лицето?

Хормоналните промени но и начинот на кој се храниме се дел од најголемите кривци за нивната појава. Досега можеби сте пробале милион начини за брзо сушење на мозолчиња како ставање на паста за заби врз нив, камена пудра за лицеизмешана со пудра за бебиња, различни хемиски раствори, алкохол, кремови и најразлични тоници .

Некои делуваат, некои не, а мозолчињата упорно продолжуваат да се појавуваат. Со вас денес споделуваме една мала тајна со која во рок од 12 часа ќе се ослободите од мозолчињата кои ви пречат.

Се што ви е потребно е главица лук, масло од јојоба и чепкалка за уши. Лукот истолчетего и оставете го да отстои 1 час во маслото од јојоба.

Намачкајте ги критичнитеместа 2-3 пати во рок од 6 часа  со чепкалка за уши или памук и за брзо црвенилото и иритацијата од местото ќе ви исчезне, мозолчињата ќе исчезнат, а акните нема да ви бидат веќе проблем.