Јаболкова киселина во борбата со целулитот

од  |  0 коментари

Целулитот е дел од поткожните масти кои предизвикуваат појава на ефект на кора од портокал на кожата. Често се појавува во делот кај колковите и задникот кај жените. Кожата со целулит на изглед често се споредува со кора од портокал и кора од биено сирење.  Генерално, целулитот е резултат на нездрав животен стил и генетика.

Јаболковата киселина е одличен природен лек за борбата со целулитот, богата е со магнезиум, калциум, и други минерали кои ја стимулираат циркулацијата и елиминацијата на вишокот на течности од телото. Јаболковата киселина превенира задршки на вода околу стомакот и колковите.

Јаболковата киселина природно може да го пддржи здравото слабеење, да го редуцира целулитот и да спречи појава на подуеност.
Денешниот анти-целулитен микс можете да го приготвите и сами во својот дом. Се што ви е потребно е да измешате јаболкова киселина со вода во сооднос 1:2 и доколку имате и мед да додадете 2 лажички во мешавината. На сува кожа нанесете од мешавината и убаво измасирајте. Доколку не сакат облеката да ви мириса на киселиа ви препорачуваме да го обвиткте местото нанкое стее ја нанеле мешавината со најлонска фолија.
Оставете да остои 30 минути и истуширајте се со топла а потоа со ладна вода.