Масло од роза – идеално за нега на кожата

од  |  0 коментари

Розата одсекогаш се користи во медицината и козметиката, а лековитоста е главната причина овој цвет повторно да се врати во листата на омилените козметички состојки. Ружата ги содржи витамините: Ц, А, Е но исто така флавоноиди и антиоксиданси кои имаат против воспалително , антибактериско и смирувачко својство.

Содржи исто така полифенол, силен антиоксидант кој го намалува настанувањето на брчки и ја штити кожата од слободните радикали, ја зголемува еластичноста на кожата и она што е најважно маслото од роза може да се користи за сите типови на кожа.