Направи сам: Домашен сапун од портокал

од  |  0 коментари

Потребни алатки :
– тенџере со подебело дно
– дрвена или силиконска спатула
– силиконски калап за торта

Потребни состојки:
– 2 големи бебешки сапуни ситно изрендани
– есенцијално масло од ванила
– изрендана кора од 1 портокал
– исецкана претходно исушена кора од портокал
– афионово семе

Подготовка: 
1. Процесот на креирање на сапунот се креира преку топење во тенџерето на средна температура
2.Првично се додава сапунот во тенџерето и константно се меша додека комплетно се стопи

homemade-vanilla-orange-citrus-soap6-w640
3. Кога сапунот ќе се стопи додадете го маслото од кокос
4. Константно мешајте
6. На крај се додаваат луштите од портокал и есенцијалното масло како и семето
homemade-vanilla-orange-citrus-soap3-w640
7. Додека е топол сапунот се истура во силиконскиот калап
8. Сапунот е потребно да се остави да се исуши комплетно неколку дена до една седмица
9. Сапунот се сече со рачна пиличка или долг нож за филети
10. Направените барови сапун се складираат вонајлонска фолија на ладно место

При секое користење сапунот поради подолго траење да се избриши со крпа.