Prefer парфеми- префинетост и луксуз спакувани во мало и практично шишенце

од  |  0 коментари

Парфемот е индивидуален печат и прв впечаток кој го оставаме кога влегуваме во некоја просторија.
Cristian Dior парфемот го истакнува како синоним на женскиот потпис : “Парфемот на жената кажува повеќе за неа отколку незиниот личен потпис”, познатиот Ralp Waldo Emerson големината на среќата ја изедначува со парфемот: ”среќата е како парфем, не можеш да ја испрскаш врз другите без малку да ставиш на врз себе” а познатата Coco Chanel пак смета дека девојките треба да го прскаат парфемот на местата каде што сакаат да бидат  бакнувани…

Би се согласиле со секоја констатација затоа што без парфем не би се чуввствувале комплетни кога и да излегуваме од дома. Без разлика дали е висока или комерцијална класа, парфемот дава чувство на комплетност, сопствен печат удобност и заводливост.

Што барате кога купувате парфем?
Подолго да трае, убаво да мириса и секако помалку прскања да бидат доволни за мирисот да се чувствува подолго време.
Еден друг а помалку незамарлив фактор е и неговата цена. Чеесто убави парфеми кои траат долго, а воедно се и економични не се наоѓаат лесно.

За вас ги испробавме Prefer парфемите и мораме да признаеме дека одговорот на ова прашање го задоволува во поглед на сите критериуми.
pre

Prefer има мало практично пакување од 15ml, пакувањето е унифицирано а доаѓа во повеќе мирисни ноти , има и женски и машки парфеми а цената му е само 250 денари.
Ова е еден од ретките парфеми од кои доволно е само еднаш да прснеш и ефектот да трае повеќе од 5 часа.
Кога се прскаат врз облека мирисот трае и со денови.

Парфемите достапни се во повеќе мириси поделени во повеќе категории
За жени:
– цветни
– цветно – овошни
– цветно – водени
– цветно – дрвени
– ориентални
– ориентално цветни

За мажи:
– ориентални – дрвени
– дрвени – зачински
– дрвено – ароматични
– ароматично – водени
– дрвено водени
– цветно – дрвени

pre 2
Парфемите инспирацијата за своите мириси ја земаат од познати парфеми како : Dior, Gucci, Versace…, но идивидуалниот печат е тоа што ги прави различни од останатите парфеми на пазарот кои се обидуваат да бидат копии на овие парфеми но ни приближно својот квалитет ниту пак изглед може да ги приближи до оригиналите.

Кој беше мојот фаворит ?
001 –  инспириран од La vie Est Belle Lancome, го користев често и траеше околу 3 и пол недели
По него ги набавив и 203 Aqua di GioWomen, како и  042 Bright crystal на Versace. Овој избор го направив затоа што веќе ги имав испробано и оригиналите, а би рекла само дека приближно па дури и поконцентрирано мирисаше парфемот на Lancome од самиот оригинал чија цена беше околу 50Е, а ништо помалку не бев задоволна од Prefer кој единствено е помал но затоа и цената му е симболична за квалитетот, па предност е тоа што за сумата од еден парфем во оригинално пакување може да се набават повеќе од 10 кои ќе бидат квалитетни и ќе се менуваат во зависност од поводот.

Oва е листата на парфеми по кои се водев кога го барав својот идеален парфем, но искрено ви препорачувам да го изберете првиот кој ќе ви се допадне затоа што подоцна можете само да бидете збунети и да не знаете за кој да се одлучите затоа што сите имаат убав и впечатлив мирис.

W 201 – инспириран од Armani Code/Giorgio Armani
W 202 – инспириран од Diamond/ Giorgio Armani
W 203 – инспириран од Acqua di GioWomen/ Giorgio Armani
W 221 – инспириран од 212 VIP/ Carolina Herrera
W 241 – инспириран од Coco Mademoiselle/ Chanel
W 241 – инспириран од Chance/Chanel
W 243 – инспириран од Chanel No.5/ Chanel
W 001 – инспириран од La vie Est Belle/ Lancome
W 021 – инспириран од Lady Million/ Paco Rabanne
W 022 – инспириран од Olympea/ Paco Rabanne
W 041 – инспириран од Crystal Noir/ Versace
W 042 – инспириран од Bright crystal/ Versace
W 061 – инспириран од Addict/ Dior
W 081 – инспириран од Light Blue/ Dolce & Gabanna
W 081 – инспириран од The One/ Dolce & Gabanna
W 101 – инспириран од Euphoria/ Calvin Klein
W 121 – инспириран од Omnia Crystalline/ Bulgari
W 122 – инспириран од Jasmine Noir/ Bulgari
W 141 – инспириран од Gucci Premiere/ Gucci
W 142 – инспириран од Gucci Bamboo/ Gucci
W 062 – инспириран од Hypnotic Poison/ Cristian Dior
W 161 – инспирирано од Burberrys for Women/ Burberrys
W 181 – инспириран од Angel/ Tierry Maugler
W 281 – инспириран од Ange ouDemon/ Givenchy
W 301 – инспириран од Lacoste Femme/ Lacoste
W 302 – инспириран од Cool water/ Davidoff

Повеќе информации за достапноста на парфемите можете да најдете доколку кликнете ТУКА