Избелете ги вашите заби до совршенство со состојќи кои ги имате во вашата кујна

од  |  0 коментари

Посакувате ли совршено бели заби? Сега таа желба може многу лесно да си ја исполните сами со помош на овие билки…

 Ловоров Лист

Ловоровиот лист делува антибактериски и го освежува здивот, ги отстранува жолтите траги на забите од храната и пијалокот. Ставете свеж ловоров лист во чинија и додадете малку сок- цитрус (портокал,лимон или лимета) или пак изрендајте малку од нивната кора. Добро промешатеј ги состојќите додека не се поврзат, со добиената смеса четкајте ги забите секој трет ден.

download

 Јагоди

Киселините од  јагодата исто така можат да ги отстранат жолтите дамки од храна на забите. Во чинија згмечете ги јагодите и со добиената смеса (сокот од јагодата) нанесета на четката за заби. Исто така четкајте ги забите секој трет ден.

strawberries

Масло од кокос или сусам

Така наречената ,,oil pulling’’ e древна ајувердска техника за одржување на хигиена на усната шуплина. Освен тоа што се чистат забите, маслото од кокос или сусам го спречува стварањето на забен камен и бактерии кои ги уништуваат забите и непцата. Исплакнете ја устата со една лажица масло оставете да делува 15 минути па потоа измиете ги забите на вообичаен начин.

4f839e9d873c648e97a9c19a0fe4d0ec                 download (1)

Куркума

Овај индиски зачин е идеален за отстранување на нечистотијата и дамките на забите, но исто и за отстранување на сите бактерии. Ставете во лажица куркума во прав и додадете неколку капки млака вода и мешајте се додека не добиете паста. Со мешавината исчеткајте ги забите и добро исплакнете ги на вообичаен начин. Со мешавината можете да ги четкате забите секој трет ден.

shutterstock_44535166