Халкидики – ваша следна дестинација за летен одмор!

од  |  0 коментари

Како што кажуваат Халкидики е опојна комбинација од сина и зелена боја. Според митовите тој има облик на Посејдоновиот трозабец, држејќи се надвор во Егејското Море. Халкидики е настан за посетителите. Бујните зелени шуми кои достигнуваат до плажата и златната сончева светлина која се рефлектира во тиркизните води се вистинска атракција.

Халкидики е полуостров во северна Грција кој претставува дел од подрачните единици на Грција. Регионот Света Гора е дел од полуостровот, но не и на подрачната единица. Главниот град на Халкидики Polygyros, кој се наоѓа во центарот на полуостровот.

Овој полуостров е популарна летна туристичка дестинација од крајот на 1950-тите години, кога луѓето од Солун почнале да ги поминуваат своите летни одмори во крајбрежните села. На почетокот туристите изнајмувале простории во куќите на локалното население. Од 1960 година, туристите од Австрија и Германија почнаа да го поседуваат Халкидики почесто. Од почетокот на големите туристички пресврт  во 1970-тите, целиот регион е заробен од страна на туризмот.

 

Традиционалниот стил со богато гастрономско и културното наследство, бескрајните заливи, уникатните архитектонски простори и христијански споменици се совршено сочувани и ставени на уникатно платно и фотографии видливи за целиот свет.

Меѓу тие убавини, опојни сино зелени бои и кристално чиста вода посетителите ќе наидат на големи хотелски комплекси изградени според највисоките стандарди , особено на првиот од трите ” нозе” , космополитски Касандра . Тука исто така на кејот има традиционални куќи за гости, скриени богатства и марини по должината на брегот на Sithonia , како и некои уникатни археолошки локалитети кои вклучуваат Античка Олинт. Stágeira остатоци од родното место на Аристотел и , се разбира, Света Гора , уникатен христијан споменик, недопрен од текот на времето и жив споменик на византиската култура  кој стои во средината на недопрената природа.

Халкидики е исто така е рајски дом за оние кои сакаат планини. Патеките за планински велосипедизам и пешачење се видливи и означени. Тие го намалуваат патот низ шумите од бор, даб, ела и костен. Тука може да се почувствува чист и свеж воздух корисен за секоја клетка во вашето тело и кристално чиста свежа ладна вода која бликнува од десетици скриени извори за да ја задоволи вашата жед . Ако сакате да останете во планините , посетете ги традиционалните куќи за гости на Holomóntas и во другите области на на падините на планината.
Се разбира, секој кој сака навистина да ја почувствува пространоста на Егејот и да осети адреналин, во исто време треба да се посвети малку на некои сериозни морски спортови! Сурфање на ветер, kitesurfing , нуркање , скијање на вода и многу други морски спортски активности се сите на понуда за вас. Особено на објектите во Касандра и Sithonia кои се одлични. Секоја година во месец јули се одржува голем спектакуларен пливачки настан кој се случува во Toronéos , еден од најголемите настани во светот во 26 км. Конкуренцијата привлекува пливачи од целиот свет.
Исто така, во текот на летото се оджуваат многу извонредни уметнички фестивали во деловите на Халкидики. Музика е тука главниот фокус, но изведувачките уметности се исто така познати, како и театрите на отворено во региони кај домаќините на некои големи презентации.
Оваа област е толку добро позната – но во исто време многу делови се уште неоткриени. Да се погледне околу неа значи како да гледаш во изненадување на секој чекор!

Солун е почетна точка за секоја посета на Халкидики. Можете да стигнете до Солун со авион , воз , автомобил или брод. Пристаништето Кавала , која ги ужива честите ферибот конекции, е исто така во близина.

Места кои можете да ги посетите на Халкидики сеAfitos, Hanioti, Kalithea, Kriopigi, Polichrono, Possidi, Sani, Nea Moudania.

Ние ова лето со сигурност ќе го посетиме Халкидики. Доколку и вие сакате тоа да го направите ние ви предлагаме тоа да го сторите преку Ариес Травел.