Мезотерапија – ефектно подмладување!

од  |  0 коментари

Брчки, опуштена кожа на лицето, вратот, деколтето, спречување на губењето на косата, целулит, акни … само се некои од проблеми со кои се мезотерапија успешно справува.

Мезотерапија е медицинска техника на вметнување на активните супстанци со микро инјекции во слоевите на кожата и во поткожно ткиво. Ја применува специален доктор на медицина кои одредува комбинација на лекарства во коктел според индивидуалната состојба на пациентот. Се користи за обликување на телото, лекување на целулит, подмладување на кожата, длабоко ја хидрира кожата на вратот и лицето, против опаѓање на косата, за пополнување на брчките и затегнување на тонусот на мускулите на лицето.

Природни материјали

Кожата на жената после педесеттата година губи околу 50 проценти на природен колаген и еластин. Со мезотерапија и со вметнување на тие супстанци ги храниме клетките така што се тој природен материјал врзува за водата, што на кожата и обезбедува оптимална влага и храна. Кожата го препознава природниот материјал и го врзува за себе. Од друга страна, постојат и различни вештачки материјали како што се силикони, метил – акрил, аквамид. Тоа се синтетички или полу синтетички материјали кои се разградуваат во период од пет години па понатаму, силиконите остануваат за цел живот. Единствено се природните материјали, природно апсорбираат. Врста и густина на материјалот треба да се прилагоди секогаш според длабочината на брчката. Никако не се советува користење на густо концентриран хијалурон во близина на очите, затоа што може да се создадат кеси и така се посигнува контра ефект. Хијалурон треба да се дополнува во период од шест месеци до година дена. Колку самиот материјал ќе опстани во кожата зависи од тоа дали личноста пие две литри вода дневно, дали применува биолошки козметички третмани, пуши …

Природен изглед

Лицето е огледало на нашата убавина, и за незиното постигнување се користат исклучиво природни препарати и материјали, како што се колаген, еластин, хијалуронска киселина, ботокс, мултивитамински коктели. Поентата е да по примена на овие материјали во кои нема синтетика, лицето сочува природен изглед.

Тајната на ботоксот

Ботокс е лек како и секој друг. Може да биде делотворен во мали количини, додека во големи количини отровен. Постојат многу лоши материјали, а тука се и нестручни и неквалификувани луѓе кои не знаат доволно за правилата кај примена та. Големи, претерани количини на овој материјал, и голем број на повторување може да доведат до труење. Ботокс ќе донесе добро на Вашата кожа само доколку го применува стручно лице кое користи проверено добар материјал.

Нега на телото

Мезотерапија подразбира вбризгување на коктели од природен екстракт од камилица, артичока, кофеин, еластин, гинко билоба, лимонска киселина … Тоа се материјали кои во организмот делуваат како природни липолитици. Се нанесува под кожа како би делувале на масните наслаги. Терапија се одвива еднаш неделно, а пациент за тоа време губи два – три килограми. После пет до десет терапии, во период околу 40 дена, резултати во намалување на тежина се од 10 до 12 килограми.