Направете сами природен серум за јаки и густи трепки!

од  |  0 коментари

Направете го сами дома, а се што ви е потребно е малку вештина и неколку состојќи, за да ги добиете од секогаш посакуваниот ефект на густи трепки!

 

Потребно ви е празно и чисто пакување од маскара или пак шишенце од лак за нокти во кое што ќе ги ставите следните микс состојќи:

  • ¼ масло од рицинус.
  • ¼ алое вера гел.
  • ½ масло од витамин Е.

Смесата добро промешајте ја, па потоа слободно можете да нанесите на вашите трепки со помош на чиста четкичка од маскара или пак лак за нокти. Пожелно е третманот да го правите пред спиење, месец дена.

Резултатот е сигурен и загарантирано ќе имате подолги и погусти трепки од кога и да било порано.Маслото од рицинус влијае на густината на трепките, додека пак витаминот  Е го забрзува нивниот раст, а пак алое вера придонесува за нивната должина.