Како да имате убави нокти?

од  |  0 коментари

Време е да ги заборавите скапите препарати кои премногу чинат. Сега е време да се свртите кон природните препарати кои ќе Ви помогнат секогаш да имате убави нокти од кои нема да се срамите да ги покажете.

Како да имате убави нокти?

Исклучително е важно да водите сметка за Вашата убавина за да можете да се чувствувате убаво во Вашето тело, а тоа ќе го постигнете доколку ги усвоите важните навики со кои убавината нема да се изгуби. Заборавете на сува кожа и дехидратација.

Забележавте дека Вашата кожа околу ноктите е сува и како повеќе нема сјај како што ја имаше некогаш? Тоа е затоа што и недостигаат важните состојки кои се наоѓаат во здравите намирници. Заради убавина морате исто така да ги усвоите здравите животни навики.

Дали се обидовте со морската сол? Земете две помали лажици морска сол и измешајте со малку сок од лимон и пченкарни никулци. Кога ја добивте вистинската смеса ставете ја во садот со топла вода и ставете ги рацете во водата и почекајте 10 минути. Вашите раце по тој третман ќе бидат преубави.

Маслиновото масло уште еднаш се покажало колку е лековито и важно за убавината. Измешајте малку маслиново масло и сок од лимон за да можете да го решите проблемот на суви нокти кои лесно се кршат.

Бидејќи го измешавте маслиновото масло и сокот од лимон, ставете ја смесата на ноктите и масирајте ги. Би било добро да ставете нараквици на рацете и да ја оставете смесата да делува цела ноќ. Вашите раце и нокти потоа ќе бидат како нови

Не заборавајте на билното масло кое може да им помогне на ноктите. На памук ставете малку билно масло и нанесете го на ноктите. По масирањето почекајте и измијте ги рацете.

Ова смеса ќе Ви даде доволно влага и ќе го запри исушувањето. Би било добро овој третман да го спроведувате три пати дневно како резултатите би можеле да се видат што е можно побрзо. Време е да почнете да мислите на себе.