Омбре техника – сенчете ги усните

од  |  0 коментари

Откако омбре техниката на бојадисување на косата ги освои сите фризерски салони, овој тренд стана многу популарен и во мејкапот. Омбре е техника на шминкање на усните кога боите преминуваат од потемни кон посветли нијанси, што им дава длабочина бидејќи создава игра на светлост и сенка.

За да го постигнете ваков ефект на усните, за почеток на нив нанесете малку балсам за нега како би ги смекнале. Потоа на горната усна намачкајте кармин во боја која сакате. Ставете кармин и на долната усна. Размачкајте го карминот и на надворешните рабови на долната усна, како за нијанса би била потемна од долната.

Доколку сакате да го зголемите ефектот, нанесете безбоен сјај. Во зависност од тоа каква боја ја сакате, така комбинирајте ги кармините. Голем е изборот на нијанси за кои можете да се одлучите а нај актуелни бои се циклама и портокалова, интензивно розова и нежно розова, виолетова, црвена